قرار نيست هميشه به راحتي بتوانيم به همه سوالات پاسخ دهيم. خيلي مواقع پيش مي آيد که به يک سوال سخت بر مي خوريم و واقعا نمي توانيم در عرض چند دقيقه يا کمتر به پاسخ برسيم. واکنش ما در اين مواقع چه خواهد بود ؟ آيا تلاش بيشتري مي کنيم تا به جواب برسيم يا . ؟در سال هاي قبل اين عادت به وجود آمده که هر دانش آموزي ابتداي هر سال غير از کتاب هاي درسي يک کتاب حل المسائل ( گام به گام ! ) هم تهيه مي کند. داشتن يک حل المسائل به خودي خود بد نيست و مي تواند حتي کمک هم بکند ولي بشرطي که از آن درست استفاده کنيم. اما متاسفانه استفاده اي که بسياري از دانش آموزان از حل المسائل مي کنند اين است که يا بدون هيچ تلاشي پاسخ کل سوالات را از روي حل المسائل کپي مي کنند ( که خود تحليل جداگانه اي دارد )  و يا در رويارويي با سوالاتي که پاسخ آن را بلد نيستند به سرعت به سراغ حل المسائل مي روند. پاسخي که در عرض 10 ثانيه ياد مي گيرند و در عرض 10 دقيقه فراموش مي کنند!
 ما اين را نمي خواهيم و قويا و جدا در نکات مربوط به مشاوره تحصيلي دانش آموزان به شما توصيه مي کنيم که اگر پاسخ سوالي را بلد نيستيد حداقل به مدت 5 الي 10 دقيقه تلاش کنيد پاسخ آن را از کتاب و جزوه معلم پيدا کنيد. اين کار باعث مي شود هم به ضعف هاي مطالعاتي خود بيشتر آگاه شويد و هم يک بار ديگر درس را مرور کنيد. تجربه نشان داده است پاسخي که به دليل اصرار دانش آموز بر حل سوال به دست آمده است ماندگاري بسيار بيشتري در حافظه دارد و منجر مي شود سرعت رشد خلاقيت دانش آموزان بسيار بيشتر شود که نتيجه آن را مي توانيم در موفقيت در آزمون هاي تيزهوشان و نمونه دولتي و در درجه بالاتر المپياد هاي علمي و کنکور سراسري ببينيم.


منبع : heyvagroup


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

عکس آقای خامنه ای

آخرین جستجو ها


Chelsea آکادمی واژانه سرایان ایران آموزش روزهای بی تکرار پهلوان آقا روح الله داداشی David با ديجيتال مگ هميشه بروز باشيد دانلود فایل های آموزشی الکترونیکی-عمومی- برنامه نویسی - فروش حلزون اسکارگوت، درمانی psn4